• Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★★

    I have come to the decision to move this up to 5 stars

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

    Really fun! I Prefer Bill and Ted🤷‍♂️

  • Four Lions

    Four Lions

    ★★★½

    72%🎞
    Film Cult List- Click Here
    2010 List- Click Here

    Pretty funny comedy that while extreme and possibly offensive to people, quite enjoyable! Performances are great as is the writing. The ‘story’ as such could have been more gripping but what a fun film.

    🔙Orphan
    🔜Ferris Bueller’s Day Off

  • Orphan

    Orphan

    ★★★½

    70%👍🏻
    2009 List- Click Here

    Pretty solid horror flick boosted by good performances, well-built atmosphere and scary tension. I wasn’t a fan of everything and the last 10 minutes are pretty weak but I will certainly add this to my favourite psychological horror films.

    🔙Aladdin (2019)
    🔜Four Lions

  • Aladdin

    Aladdin

    What the fuck are the point of these movies. They’re somehow 40 minutes longer then the fucking original and are so uninspired and boring. Shitty green screens and all

  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

    A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

    ★★

    42%🚫
    Nightmare on Elm Street List- Click Here
    Before 1990 List- Click Here

    Worst one yet. These have really failed to capture me but I’ve appreciated them enough. Freddy is still cool and the dream sequences are really imaginative but everything else sucks, like every single film lol

    🔙Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
    🔜Aladdin (2019)

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★½

    65%👌🏻
    Before Trilogy List- Click Here
    2004 List- Click Here

    Not anywhere near as good as Sunrise as it was less important and more insignificant. Romance still ain’t my thing but I still want these guys to succeed. I swear why don’t they just become a couple, surely after this time they could arrange to meet again idk stupid film 7/10 just

    🔙Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
    🔜Nightmare on Elm Street 4: Dream Master

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★½

    67%👌🏻
    Nightmare on Elm Street list- Click Here
    Before 1990 List- Click Here

    Switches up the formula a bit and is quite entertaining. It’s certainly more cooky then the films before it but I kinda dug the idea of them fighting back, the main girl in this one from the first film is much improved. The acting’s still wack as fuck, the effects are obviously bad and it loses steam towards the end in my opinion

    🔙Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge
    🔜Before Sunset

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★★

    56%⚠️
    Nightmare On Elm Street List- Click Here
    Before 1990 List- Click Here

    Your bog standard horror sequel. I appreciate it switching it up a fair bit but it’s kind of just worse in every way except Mabye the acting which is slightly better in this one, but still bad. Freddy still cool and the dream as are always imaginative but this could have been way worse.

    🔙Ed Wood
    🔜Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors

  • Ed Wood

    Ed Wood

    ★★★½

    70%🎞
    Film Cult List- Click Here
    90’s List- Click Here

    Pretty solid biopic. Ed Wood is a cool character and is played expertly by Depp. The supporting cast are darn good as well and it’s pretty heartfelt. It didn’t capture me emotionally and it can drag a bit at times but It was a good enough.

    🔙A Nightmare On Elm Street
    🔜A Nightmare On Elm Street 2: Freddy’s Revenge

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

    76%👍🏻
    Nightmare On Elm Street List- Click Here
    Before 1990 List- Click Here

    Last of the big 3 franchises. This ones good, I liked the idea and how inspired it is as well as the dream sequences and the iconic Freddy Krueger, he gets better as the series goes on. The characters kinda suck and the effects are iffy but quite fun. Onwards with the rest of the franchise.

    🔙Silence Of The Lambs
    🔜Ed Wood

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★½

    86%✅
    Hannibal List- Click Here
    90’s List- Click Here

    Really cool film. Great performances with a good mystery and story. Hannibal is a really great actor and Hopkins definitely deserves his Oscar (and should get another one this year),  What a charming character!

    🔙Thunder Force
    🔜A Nightmare On Elm Street (1984)