Lewis has logged 41 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
30
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Queen

The Queen

1968
×
★★★★
Edit this entry  
17
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Boy Friend

The Boy Friend

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★
Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Edit this entry  
05
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Edit this entry  
01
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry