Lewis has logged 130 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Spy Who Came In from the Cold

The Spy Who Came In from the Cold

1965
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carry On Camping

Carry On Camping

1969
×
★½
Edit this entry  
09
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Couch Gag

Couch Gag

2014
×
Edit this entry  
21
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Burqas Behind Bars

No Burqas Behind Bars

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Edit this entry  
18
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
Edit this entry  
09
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Skhizein

Skhizein

2008
×
Edit this entry