Sort by

Thomas has logged 465 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Good Neighbor

The Good Neighbor

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
12
And Soon the Darkness

And Soon the Darkness

1970
×
★★½
Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Blob

The Blob

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★½
Edit this entry  
28
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Night Train

Night Train

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry