Sort by

Leo has logged 154 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★
Edit this entry  
24
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cannibal Women in the Avocado Jungle of Death

Cannibal Women in the Avocado Jungle of Death

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
Read the review Edit this entry  
28
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
[REC]

[REC]

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Woman in Deep

Woman in Deep

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Eat

Eat

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gregory Go Boom

Gregory Go Boom

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man Rots from the Head

Man Rots from the Head

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wind River

Wind River

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Babe

Babe

1995
×
★★½
Edit this entry  
20
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Reef

The Reef

2010
×
★★
Edit this entry  
07
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Boat

Boat

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★½
Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Fear(s) of the Dark

Fear(s) of the Dark

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry