Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Back to School

Back to School

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Secret of My Success

The Secret of My Success

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Biloxi Blues

Biloxi Blues

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fracture

Fracture

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Undrafted

Undrafted

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Desperate Choices: To Save My Child

Desperate Choices: To Save My Child

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Kiss

First Kiss

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Psych 2: Lassie Come Home

Psych 2: Lassie Come Home

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry