Landy has logged 241 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hitman: Agent 47

Hitman: Agent 47

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ava

Ava

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Clouds

Clouds

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
1BR

1BR

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taken

Taken

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★½
Edit this entry