Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
L'Argent

L'Argent

1983
×
Edit this entry  
29
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cigarettes and Coffee

Cigarettes and Coffee

2004
×
Edit this entry  
28
Two People

Two People

1945
×
★★★½
Edit this entry  
27
Coma

Coma

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Trenque Lauquen

Trenque Lauquen

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
News from Home

News from Home

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stuff and Dough

Stuff and Dough

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
Edit this entry  
21
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kaza-hana

Kaza-hana

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Behind Every Good Man

Behind Every Good Man

1966
×
Edit this entry  
18
Alice T.

Alice T.

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Walk Up

Walk Up

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Godland

Godland

2022
×
★★
Edit this entry  
16
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
Edit this entry  
16
Testament

Testament

1974
×
Edit this entry  
16
Always on Sunday

Always on Sunday

1962
×
Edit this entry  
16
The Paper Will Be Blue

The Paper Will Be Blue

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Passion of Berenice

The Passion of Berenice

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Young One

The Young One

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Month in Thailand

A Month in Thailand

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Once More

Once More

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Road

Road

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Zero Day

Zero Day

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bouquets 1-10

Bouquets 1-10

1995
×
Edit this entry  
08
Bouquets 11-20

Bouquets 11-20

2009
×
Edit this entry  
08
more than everything

more than everything

2018
×
Edit this entry  
06
In Comparison

In Comparison

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
One Second in Montreal

One Second in Montreal

1969
×
Edit this entry  
06
Blues

Blues

1970
×
Edit this entry  
06
Serene Velocity

Serene Velocity

1970
×
Edit this entry  
04
Coma

Coma

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
A and B in Ontario

A and B in Ontario

1984
×
Edit this entry  
03
What The Water Said, nos. 4-6

What The Water Said, nos. 4-6

2007
×
Edit this entry  
03
What The Water Said, Nos. 1-3

What The Water Said, Nos. 1-3

1998
×
Edit this entry  
03
Unrest

Unrest

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
You Have to Come and See It

You Have to Come and See It

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Nainsukh

Nainsukh

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★½
Edit this entry