Lawrence has logged 368 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Work

The Work

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Duchess of Langeais

The Duchess of Langeais

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Behemoth

Behemoth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Day After

The Day After

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Sicily!

Sicily!

1999
×
Edit this entry  
17
Milla

Milla

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nobody's Daughter Haewon

Nobody's Daughter Haewon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once There Was Brasília

Once There Was Brasília

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Perceval

Perceval

1978
×
★★★½
Edit this entry  
09
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
A Gentle Creature

A Gentle Creature

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Félicité

Félicité

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Radio Mary

Radio Mary

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Mrs. Hyde

Mrs. Hyde

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★½
Edit this entry  
27
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Edit this entry  
26
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Le Grand Amour

Le Grand Amour

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
20
Party Girl

Party Girl

1958
×
★★★
Edit this entry  
19
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Change Nothing

Change Nothing

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Another Country

Another Country

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Gang's All Here

The Gang's All Here

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★★
Edit this entry  
11
Caught

Caught

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Unfinished Business

Unfinished Business

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Man's Castle

Man's Castle

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry