• Limelight

    ★★★★½

  • Monsieur Verdoux

    ★★½

  • Modern Times

    ★★★

  • City Lights

    ★★★

  • Two English Girls

    ★★★★

  • Rock Bottom Riser

    ★★½

  • My Heart Is That Eternal Rose

    ★★★

  • Alice or the Last Escapade

    ★★★½

  • Orpheus

    ★★★

  • The Lorry

    ★★★

  • The Night Ship

    ★★★

  • The Holy Bunch

    ★★½

  • Time

    ★★½

  • Love Battles

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Typhoon Club

    ★★½

  • Southland Tales

    ★★½

  • So Is This

    ★★★½