Sort by

Good Lance has logged 297 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Warrendale

Warrendale

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Brink!

Brink!

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry