Sort by

matilda has logged 91 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Closer

Closer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Antlers

Antlers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Keiko The Untold Story of the Star of Free Willy

Keiko The Untold Story of the Star of Free Willy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Choke

Choke

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Pokémon 3: The Movie

Pokémon 3: The Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Who Killed Vincent Chin?

Who Killed Vincent Chin?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry