Sort by

Liam has logged 172 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jackpot

Jackpot

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read prior review Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Detention

Detention

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
19
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Diane Linkletter Story

The Diane Linkletter Story

1970
×
★★★★
Edit this entry  
29
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Raspberry Reich

The Raspberry Reich

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Edit this entry