Sort by

Liam has logged 239 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read prior review Edit this entry  
06
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Here There Be Monsters

Here There Be Monsters

2018
×
Edit this entry  
22
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Visitor Information

Visitor Information

2015
×
Read prior review Edit this entry  
02
This Is It

This Is It

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gasman

Gasman

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ah, l'Amour

Ah, l'Amour

1995
×
Edit this entry  
02
Brain Dead

Brain Dead

1987
×
Edit this entry  
02
Ripples

Ripples

1967
×
Edit this entry  
02
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
Edit this entry  
02
Zig Zag

Zig Zag

1996
×
Edit this entry  
02
Snowballs

Snowballs

2011
×
Edit this entry  
02
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
Edit this entry  
01
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry