Libby has logged 70 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Charade

Charade

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry