Libby has logged 81 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Captive

The Captive

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Buried

Buried

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
This Is England '88

This Is England '88

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
This Is England '86

This Is England '86

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stalin: Man of Steel

Stalin: Man of Steel

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cut Bank

Cut Bank

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry