Sort by

nadine has logged 469 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jack

Jack

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★
Edit this entry  
23
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Western

Western

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Classical Period

Classical Period

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Orders

Orders

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Week Of

The Week Of

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Starman

Starman

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Edit this entry  
14
The King Without a Crown

The King Without a Crown

1937
×
Edit this entry  
14
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★½
Edit this entry  
11
Notes on an Appearance

Notes on an Appearance

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
SuperFly

SuperFly

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mandy

Mandy

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Silver Cord

The Silver Cord

1933
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Searching

Searching

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Paris Education

A Paris Education

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Dawn of an Evil Millennium

Dawn of an Evil Millennium

1988
×
Edit this entry  
19
Fatal Pulse

Fatal Pulse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Looker

Looker

1981
×
★★½
Edit this entry  
16
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Edit this entry