Sort by

Alfie has logged 494 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Stink

Mr. Stink

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Host

Host

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Porno

Porno

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read prior review Edit this entry