Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Trouble with the Curve

Trouble with the Curve

2012
×
★★
Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Edit this entry  
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
K-12

K-12

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★
Edit this entry  
22
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
Blank

Blank

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Open Road

Open Road

2013
×
★★
Edit this entry  
11
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry