• Little Women

    Little Women

    ★★★★

    gillian armstrong 🤝 greta gerwig
    strong female characters and good little women adaptations

  • The Dirt

    The Dirt

    ★★★

    letterboxd is wild! you watch two films kind of in the same wheelhouse and instantly want to pit the two against eachother...

    (the wigs were slightly better in bohemian rhapsody though)

  • X-Men: Apocalypse

    X-Men: Apocalypse

    ★★★

    im a firm believer in the x-men having the superior universe but the execution is just... so ........., poor.....................

  • Jackie Brown

    Jackie Brown

    ★★★

    jackie brown coined the term bad bitch

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

    Rogue One: A Star Wars Story (or simply Rogue One) is a 2016 American epic space opera film directed by Gareth Edwards and is the last installment in the Star Wars film series.

  • Ready Player One

    Ready Player One

    ★★★

    sometimes i want to die but this movie made me want to live until virtual reality becomes so advanced that i can finally die the way i was meant to: in The Shining (1980) universe

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★

    i didnt really pay attention to this but when i heard the kids names were “girl” and “boy” i fucking lost it. i know its post-apocalyptic and all but come on sandra thats just cruel

  • What's Eating Gilbert Grape

    What's Eating Gilbert Grape

    ★★★★

    reason #79 why the oscars are bullshit: they were scared to let 19 year old leonardo dicaprio win best supporting actor even though he blatantly outperformed the other old ass men in the category (and no i havent seen the other performances i just know these things)

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★★★

    not gonna lie i wasnt aware people disliked this movie this much .... guess this is the moment where i slip out of the back door of letterboxd unnoticed

  • Unbreakable

    Unbreakable

    ★★★

    idk about you but m night shyamalan is number one on my “directors i would like to punch in the face” list

  • Incredibles 2

    Incredibles 2

    ★★★★

    incredibles 2 just solidifies the fact that pixar reigns supreme in the american animation industry prove me wrong

  • The Revenant

    The Revenant

    ★★★

    at this point everyone knows about the horse scene but i never expected it to be something i’d call... breathtaking? the way he transitions from falling to what should have been his death to finding a way to survive by gutting and crawling inside the fucking carcass of a horse. his face when he pulls the skin tight is as if he found some sort of solace and comfort in knowing that he just might survive another day. the snow lightly…