RSS feed for likexritual
  • TFW NO GF

    TFW NO GF

    ★★★

    bleak and awkward this film is like trudging your way through deep mud and debris as you try to come to some sort of light at the end of the tunnel. there is little to no hope here but, I admire its attempts at not sugar coating or painting unrealistic picture of this strange and rather unknown subculture of isolation and misery. it’s an interesting journey to see which one of these young men will come out of this flooded…

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★½

    two unsuspecting neighbors replace each other’s void in partners while they’re away on business trips. fighting loneliness and filling in the gaps of their individual relationships, it also makes you wonder if our two leads are thrust into their current predicament because of their close living quarters. this film offers a narrative on traditional and crammed living spaces and the relationships that might spawn from them. compared to some of Wong’s other work, we see a lot of stable and…

  • Suburbia

    Suburbia

    ★★★½

    Penelope Spheeris sheds her first coat of skin with SUBURBIA, a classic time capsule of 1980’s Los Angeles punk rocks angst, violence and odd bonds of friendship. although clunky and oddly edited as well as being shot on very rough 16mm the overall takeaway is as “DIY” as you can imagine any grassroots punk rock gig from the time frame. raw and in your face. *sex and violence, sex and violence*

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

    “... I want you to be telephone fucking terrorists!”

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    Portrait of a Lady on Fire is a non conventional and brilliantly executed tale of a relationship that spawns in the shadow of arranged marriages and it’s unfair challenges. the way this film dances with color, natural lighting and our two beautiful and strong female leads in and out of lust and longing for each other makes for a movie that has such well placed tension and heart shattering reality. this is my first truly “perfect” film of 2020 and…

  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

    Sidney Flanigan and her cousin Skylar embark on a four day trip to New York City to get Sidney a late term abortion. being underage (17) Sidney is faced with the uncomfortable and embarrassing stigma of being a potential young mother. the uncertainty looms over her and she tries to make the biggest decision of her life. surrounded by male counterparts, within her life and society this film does a great job at portraying how opportunistic and predatory men are…

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★½

    hello Letterboxd world! I have been on a major hiatus and a bit busy with life as i’m sure a lot of you are. thank you for all the new followers. 200 is crazy. not sure why you guys want to read my stuff but I appreciate it! i’ve got about 25 films to review and in true Coronavirus fashion, i’ve got nothing by time on my hands! I hope this post finds you all well, safe and surviving this ridiculous quarantine! 

    ***

    “she’s about to cry. I can always tell when adults are going to cry.”

  • Rashomon

    Rashomon

    ★★★★★

    the craftsmanship and influence Akira Kurosawa has had on cinema can be found in Rashamon alone. contemporary movie making takes pages straight out of his book on madness, honor, shame and self sacrifice. the classic whodunnit of a bandit, wood cutter, wife and samurai blends flawlessly. Rashomon can so easily tell a tale of mystery and the lengths one would go to gain their dignity without making it painfully obvious. films like this make you realize how much we hold…

  • Drive

    Drive

    ★★★★

    Nicolas Winding Refn’s DRIVE is a beautifully executed crime landscape and stylized approach of Los Angeles and attempts to be the background for vivid colors and stripped down indie action flick starring Ryan Gosling, a Hollywood stunt driver who's infatuation with his next door neighbor turns into a vigilante tale of street justice with a beautifully timed soundtrack. Drive’s ability to blend indie elements with extremely jarring violence, swaying photography and minimal dialogue makes for one of my favorite films ever…

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    Phantom Thread is living proof that Paul Thomas Anderson is our best living director. he’s ability to transform and adapt incredible stories in so many different stylized patterns and having his films be polar opposites of his previous work confirm for me that there is no decade, genre or group of characters PTA isn’t able to ring out of every drop of expression and talent.

    Reynolds Woodcock is played by Daniel Day-Lewis, a short tempered world renown garnet designer who…

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

    Ferris Bueller's Day Off is my defining 80’s film. the unforgettable story of Ferris ditching school and going on a suburban adventure with his girlfriend and best friend is something I feel like everyone can relate to. even if not the extent that Ferris experiences, but every single person on earth can relate to this clever coming of age story and comedy. the feeling of having this lust for life, the thrill of being caught ditching school and taking your…

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★★½

    Pat Solitano is recently released from a rehab and mental institution for beating up his wife’s affair in a fit of rage and he’s desperately trying to put the pieces back together with his wife Nikki. here enters Tiffany, the equally as lost now widow who has absolutely no way of censoring herself especially as she falls desperately in love with Pat. the story develops as Tiffany promises Pat she will give his ex wife a letter he wrote her…