RSS feed for Lili Elza
  • As Above, So Below

    As Above, So Below

    ★★★★

    this film is an adventure-horror hybrid (but mainly adventure!!!!!) with a smart and brave female lead and a really cool setting and sure the scares aren't very effective on an 8th rewatch and there's a lot of things that seem to be thrown in just for the sake of the found footage horror vibes but goddammit!!! I love it so much!!!! judge me!!!!!!!!

  • Red Riding Hood

    Red Riding Hood

    ★★★

    things this has in common with Twilight:
    - same director
    - dumb love triangle
    - writing so bad it's funny
    - banging soundtrack
    - Billy Burke plays the dad
    - people hate it way too much lol....grow up

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★★★★

    The Square (2017) found dead in Miami

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★★

    when Sarah Paulson pronounced Met Gala as "Met Gayla"..... I felt that

  • Twilight

    Twilight

    ★★★

    "you're beautiful"
    "beautiful?! this is the skin of a KILLER, Bella"

  • Goya's Ghosts

    Goya's Ghosts

    ★★★

    watched this because I stan Goya and stan Natalie Portman and by the look of that view count I feel like no one has ever watched it for any other reason

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    it's past midnight and I don't smoke but I want to go for a walk and have a goddamn cigarette and also I don't want to talk to anyone ever again I just want to fucking WALK like what else am I supposed to do?? live my life??? after this???????? no

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★★★

    .......I'm gonna throw up

  • Venom

    Venom

    ★★

    I wasn't drunk enough for this

  • Drop Dead Gorgeous

    Drop Dead Gorgeous

    ★★★★½

    THIS is the best film from 1999

  • Possession

    Possession

    ★★★★½

    I've been slacking recently so I wanted to ease myself back into watching films by watching something fun lol this was not the right choice I'm a fucking idiot

  • Romeo + Juliet

    Romeo + Juliet

    ★★★★

    got free tickets for the Secret Cinema event for this and it was one of the best days of my life