liljake has logged 420 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Extinct

Extinct

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry