liljake has logged 41 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Call of Cthulhu

The Call of Cthulhu

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry