Sort by

Lillian has logged 588 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anything Goes

Anything Goes

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Abominable Snow Baby

The Abominable Snow Baby

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Superworm

Superworm

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nativity Rocks!

Nativity Rocks!

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miranda

Miranda

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Worzel Gummidge: Guy Forks

Worzel Gummidge: Guy Forks

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Strauss: Salome

Strauss: Salome

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
They Also Serve

They Also Serve

1940
×
★★★★
Edit this entry  
10
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Einstein on the Beach

Einstein on the Beach

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Philip Glass: Satyagraha

Philip Glass: Satyagraha

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eat

Eat

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Philip Glass: Akhnaten

Philip Glass: Akhnaten

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
New York City Opera: A Little Night Music

New York City Opera: A Little Night Music

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Follies: In Concert

Follies: In Concert

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Take Me to the World: A Sondheim 90th Birthday Celebration

Take Me to the World: A Sondheim 90th Birthday Celebration

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paprika

Paprika

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sunday In the Park With George

Sunday In the Park With George

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gypsy

Gypsy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cheeky

Cheeky

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
All Ladies Do It

All Ladies Do It

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry