• The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    ★★★★

    still one of my favorite movies i watched constantly as a kid. this was my lord of the rings!!

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★½

    SO FUN and way deeper than i was expecting i laughed and cried and felt seen💕💕💕💕

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★★

    HOLY FUCKING SHIT THAT WAS THE BEST 2 HOURS AND 16 MINUTES OF MY LIFE 
    EVERY SINGLE ASPECT OF THIS MOVIE IS A MASTERPIECE 1000000/10

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    rewatched before seeing across the spider-verse and it’s still a 10/10

  • The Woman King

    The Woman King

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    loved the movie and the cast! how was this not nominated for an oscar??
    kinda thought the black brazilian dude was unnecessary to the plot tho. i burst out laughing when he was naked cuz he was ripped and it left out of place. everyone else in the movie had very naturally strong looking bodies and then there’s this black brazilian dude who looks like he works out daily. he was very attractive but i was there for the women…

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★½

    not a huge nick cage fan so it wasn’t really for me but goddamn pedro pascal looked so fucking hot he, lit up ever scene and stole the show

  • Weird: The Al Yankovic Story

    Weird: The Al Yankovic Story

    ★★★½

    finally a good biopic 100% true facts and no exaggerations of any kind
    tw: lin-manuel miranda jump scare in the first 5 minutes

  • Tokyo Godfathers

    Tokyo Godfathers

    ★★★★½

    will be watching every christmas from now on

  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish

    ★★★★★

    it’s so fucking good. the animation, the voice acting, the story; all 10/10. on another note i feel like i’m being singled out for my 8 year old crush on balto cuz that wolf was so very scary but sounded so sexy

  • Puss in Boots

    Puss in Boots

    ★★★½

    rewatched before seeing the new one and it was just as good as i remember from when i was 9