Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Amar Akbar Anthony

Amar Akbar Anthony

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Anbe Sivam

Anbe Sivam

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
Miles Davis: Stadthalle, Vienna 1973

Miles Davis: Stadthalle, Vienna 1973

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★
Edit this entry  
12
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes - The Movie

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes - The Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Perceval

Perceval

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Threnody

Threnody

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Besieged

Besieged

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Vikram

Vikram

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Heroic Purgatory

Heroic Purgatory

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Song and Solitude

Song and Solitude

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kaithi

Kaithi

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
Blue

Blue

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★
Edit this entry  
21
At Sea

At Sea

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
D.W. Griffith: Father of Film

D.W. Griffith: Father of Film

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry