Jack has logged 597 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Vanquished

The Vanquished

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★½
Edit this entry  
28
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★½
Read prior review Edit this entry  
27
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Star Boarder

The Star Boarder

1914
×
★★
Edit this entry  
25
Cruel, Cruel Love

Cruel, Cruel Love

1914
×
★½
Edit this entry  
25
His Favorite Pastime

His Favorite Pastime

1914
×
★★½
Edit this entry  
25
Tango Tangles

Tango Tangles

1914
×
★★½
Edit this entry  
25
A Film Johnnie

A Film Johnnie

1914
×
★★★½
Edit this entry  
25
Between Showers

Between Showers

1914
×
★★
Edit this entry  
25
Earth

Earth

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
Edit this entry  
25
The General Line

The General Line

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★½
Edit this entry  
24
A Thief Catcher

A Thief Catcher

1914
×
Edit this entry  
24
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Histoire(s) du Cinéma: The Signs Among Us

Histoire(s) du Cinéma: The Signs Among Us

1998
×
Edit this entry  
22
Histoire(s) du Cinéma: The Control of the Universe

Histoire(s) du Cinéma: The Control of the Universe

1998
×
Edit this entry  
22
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Céline

Céline

1992
×
Edit this entry  
19
Mabel's Strange Predicament

Mabel's Strange Predicament

1914
×
★★★½
Edit this entry  
18
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Island

The Island

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★½
Read prior review Edit this entry  
10
F for Fake

F for Fake

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Making a Living

Making a Living

1914
×
★★★
Edit this entry  
09
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
09
Histoire(s) du Cinéma: A New Wave

Histoire(s) du Cinéma: A New Wave

1998
×
Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
08
Histoire(s) du Cinéma: The Coin of the Absolute

Histoire(s) du Cinéma: The Coin of the Absolute

1998
×
Edit this entry  
07
Replicas

Replicas

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★½
Edit this entry