Jack has logged 52 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★
Edit this entry  
31
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hoist

Hoist

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Cremaster 3

Cremaster 3

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cremaster 2

Cremaster 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Cremaster 5

Cremaster 5

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cremaster 1

Cremaster 1

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★½
Edit this entry  
28
Patriotism

Patriotism

1966
×
★½
Edit this entry  
28
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Semi-Auto Colours

Semi-Auto Colours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Young Thug: Wyclef Jean

Young Thug: Wyclef Jean

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Charisma

Charisma

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Six fois deux/Sur et sous la communication

Six fois deux/Sur et sous la communication

1976
×
★★
Edit this entry  
21
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Those Awful Hats

Those Awful Hats

1909
×
★★
Edit this entry  
20
anyone lived in a pretty [how] town

anyone lived in a pretty [how] town

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Where the Breakers Roar

Where the Breakers Roar

1908
×
★★★
Edit this entry  
20
The Call of the Wild

The Call of the Wild

1908
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Flirtatious Woman

A Flirtatious Woman

1955
×
Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
1:42.08

1:42.08

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Herbie

Herbie

1966
×
★★★★
Edit this entry  
19
Freiheit

Freiheit

1966
×
★★★★
Edit this entry  
19
Look at Life

Look at Life

1965
×
★★★★
Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
How's It Going?

How's It Going?

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
Edit this entry  
08
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Daicon Film's Return of Ultraman

Daicon Film's Return of Ultraman

1983
×
★½
Edit this entry  
06
Ryusei-Kacho

Ryusei-Kacho

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Armour of God

Armour of God

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gamer

Gamer

2009
×
★★★★
Edit this entry