Sort by

Jack has logged 475 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Limbo

Limbo

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
½
Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★½
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
07
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Well-Tuned Piano In The Magenta Lights

The Well-Tuned Piano In The Magenta Lights

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
History Lessons

History Lessons

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cartesius

Cartesius

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Edit this entry  
21
One Second

One Second

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Girls

The Girls

2021
×
Edit this entry  
18
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Introduction to Arnold Schoenberg’s Accompaniment to a Cinematic Scene

Introduction to Arnold Schoenberg’s Accompaniment to a Cinematic Scene

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Taking of Power by Louis XIV

The Taking of Power by Louis XIV

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry