Sort by

Lily has logged 45 entries for films during May 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moloch

Moloch

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clandestine Childhood

Clandestine Childhood

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Falcon

Black Falcon

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blossoming of Maximo Oliveros

The Blossoming of Maximo Oliveros

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crossroads

Crossroads

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Summer Heat

Summer Heat

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
20 30 40

20 30 40

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Past

The Past

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aimless Bullet

Aimless Bullet

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Max and the Junkmen

Max and the Junkmen

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
Here

Here

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★
Edit this entry  
19
Shutter

Shutter

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Durian

The Big Durian

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Evening After the War

One Evening After the War

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
To Get to Heaven First You Have to Die

To Get to Heaven First You Have to Die

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Short Film About the Indio Nacional

A Short Film About the Indio Nacional

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bet Collector

The Bet Collector

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Outcast

The Outcast

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Buffalo Boy

Buffalo Boy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Akkyz

Akkyz

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Time That Remains

The Time That Remains

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Ali Zaoua: Prince of the Streets

Ali Zaoua: Prince of the Streets

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Match Point

Match Point

2005
×
★★
Edit this entry  
12
Laafi - Tout va bien

Laafi - Tout va bien

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wanderers of the Desert

Wanderers of the Desert

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Faro: Goddess of the Waters

Faro: Goddess of the Waters

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taxidermia

Taxidermia

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry