rachelle has logged 105 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lolita

Lolita

1997
×
Read the review Edit this entry  
23
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Float

Float

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Countdown

Countdown

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Braid

Braid

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Open House

The Open House

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Prodigy

The Prodigy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry