Lily has logged 447 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Feast

Feast

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Admission

Admission

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
The Rover

The Rover

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Night Watch

Night Watch

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Belle

Belle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
I Origins

I Origins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Young Ones

Young Ones

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Mule

The Mule

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
Edit this entry  
16
The Giver

The Giver

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Wildlike

Wildlike

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
The Congress

The Congress

2013
×
Edit this entry  
01
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Le Week-End

Le Week-End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Life of Crime

Life of Crime

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
What If

What If

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★
Edit this entry