Lily has logged 45 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mad Detective

Mad Detective

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
96 Minutes

96 Minutes

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Oh My Darling

Oh My Darling

1978
×
★★★
Edit this entry  
24
The Umbrella Man

The Umbrella Man

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Filth

Filth

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Victoria

Victoria

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Airs Above the Ground

Airs Above the Ground

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Giant

Giant

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Foul Play

Foul Play

1978
×
★★½
Edit this entry  
10
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
I've Loved You So Long

I've Loved You So Long

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
American Dreamer

American Dreamer

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
05
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
The Pixel Painter

The Pixel Painter

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
★★
Edit this entry  
01
The Ballad of Nessie

The Ballad of Nessie

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Presto

Presto

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Mr. Stache

Mr. Stache

2011
×
★★★½
Edit this entry