Lily has logged 31 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Worst Horror Movie Ever Made

The Worst Horror Movie Ever Made

2005
×
½
Edit this entry  
31
Brutal Relax

Brutal Relax

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Filth

Filth

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Howl

Howl

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
06
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Elena

Elena

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★½
Edit this entry  
03
Night Owl

Night Owl

1993
×
Edit this entry  
03
Lumpkin the Pumpkin

Lumpkin the Pumpkin

1993
×
★★½
Edit this entry  
03
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
02
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
02
Moomins on the Riviera

Moomins on the Riviera

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Violet

Violet

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
Oktapodi

Oktapodi

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
The Pavement

The Pavement

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★½
Edit this entry  
01
Kick-Heart

Kick-Heart

2013
×
★★★★
Edit this entry