Lily has logged 45 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Red Road

Red Road

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Silence

Silence

2016
×
★★
Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Moka

Moka

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
Edit this entry  
25
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Edit this entry  
20
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Big Easy

The Big Easy

1986
×
Edit this entry  
19
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Edit this entry  
14
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★½
Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Taken

Taken

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Elle

Elle

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
Edit this entry  
08
Conventional

Conventional

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Barfly

Barfly

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★½
Edit this entry  
02
Pit and the Pendulum

Pit and the Pendulum

1961
×
★★★
Edit this entry  
02
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★
Edit this entry