Lily has logged 254 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
18
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★
Edit this entry  
16
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

1933
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Go

Go

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Filth

Filth

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Edit this entry  
04
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Super Troopers 2

Super Troopers 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Montparnasse Bienvenüe

Montparnasse Bienvenüe

2017
×
Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Edit this entry  
23
Just Before I Go

Just Before I Go

2014
×
½
Edit this entry  
21
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Rundown

The Rundown

2003
×
★★½
Edit this entry  
15
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★
Edit this entry