• Licorice Pizza

  • The Guilty

    ★½

  • Candyman

    ★★

  • Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • Titane

    ★★★★★

  • Loki

  • Bo Burnham: Inside

  • Nail Bomber: Manhunt

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

  • Spiral: From the Book of Saw

    ★★★★

  • The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

    ★½

  • Save Ralph

  • Godzilla vs. Kong

  • The Falcon and the Winter Soldier

  • Murder Among the Mormons

  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • WandaVision

  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

  • Pretend It's a City

    ★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Puparia

  • Mank

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

  • Run

    ★★½

  • Hubie Halloween

  • American Murder: The Family Next Door

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Class Action Park

    ★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Psych 2: Lassie Come Home

  • Hamilton

  • Eric Andre: Legalize Everything

  • If Anything Happens I Love You

  • The King of Staten Island

    ★★½

  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich

  • Hannah Gadsby: Douglas

  • Murder to Mercy: The Cyntoia Brown Story

  • Normal People

  • I've Been Afraid

  • Middleditch & Schwartz

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • My Octopus Teacher

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Hour of Lead

    ½

  • Pete Davidson: Alive from New York

  • Unabomber: In His Own Words

  • Disclosure

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Possessor

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • The Mole Agent

  • Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • The Confession Killer

  • Jenny Slate: Stage Fright

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Doom: Annihilation

  • In the Tall Grass

    ½