Sort by

Joshua has logged 371 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
Edit this entry  
31
Bridges-Go-Round 2

Bridges-Go-Round 2

1958
×
Edit this entry  
31
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Edit this entry  
31
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Edit this entry  
31
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Edit this entry  
31
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
Edit this entry  
31
Butterfly

Butterfly

1967
×
Edit this entry  
31
Maya at 24

Maya at 24

2021
×
Edit this entry  
31
Because Men in Silk Shirts on Lagos Nights

Because Men in Silk Shirts on Lagos Nights

2019
×
Edit this entry  
31
Hospital

Hospital

1977
×
Edit this entry  
30
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
30
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
30
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
30
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
30
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
Edit this entry  
30
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
Edit this entry  
30
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Edit this entry  
30
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
Edit this entry  
29
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
29
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
Edit this entry  
29
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
Edit this entry  
29
La Luxure

La Luxure

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ars

Ars

1960
×
Edit this entry  
28
Le Sabotier du Val de Loire

Le Sabotier du Val de Loire

1956
×
Edit this entry  
28
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
Edit this entry  
28
Jonas Mekas in Kodachrome Days

Jonas Mekas in Kodachrome Days

2009
×
Edit this entry  
28
Daybreak Express

Daybreak Express

1957
×
Edit this entry  
28
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
Edit this entry  
28
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Edit this entry  
27
Moonbird

Moonbird

1959
×
Edit this entry  
27
He Who Dances on Wood

He Who Dances on Wood

2016
×
Edit this entry  
27
Crocus

Crocus

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wild North

The Wild North

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Warsha

Warsha

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
White Echo

White Echo

2019
×
★★
Edit this entry  
27
The Devil's Harmony

The Devil's Harmony

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Swallowed

Swallowed

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Brazil

Brazil

1985
×
Edit this entry  
25
The Beaning

The Beaning

2017
×
Edit this entry  
25
Everybody Dies!

Everybody Dies!

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Sea Devil

Sea Devil

2014
×
Edit this entry  
25
The Black Case

The Black Case

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Requiem for a Heavyweight

Requiem for a Heavyweight

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
Read the review Edit this entry  
24
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry