Sort by

Joshua has logged 25 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shane

Shane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Accused of Murder

Accused of Murder

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inferno

Inferno

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry