Sort by

Lindsey has logged 36 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
#Horror

#Horror

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Witch Academia: The Enchanted Parade

Little Witch Academia: The Enchanted Parade

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ouija Experiment

The Ouija Experiment

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry