linny has logged 130 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film

One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Emma

Emma

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting

The Haunting

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Slither

Slither

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rain People

The Rain People

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Prince and the Showgirl

The Prince and the Showgirl

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry