Sort by

Adam has logged 28 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Strike

Strike

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Faust

Faust

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry