Sort by

Adam has logged 337 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red River

Red River

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Killers

The Killers

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Road Home

The Road Home

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
1900

1900

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dig

The Dig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry