Sort by

LinusMxx has logged 559 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Yuni

Yuni

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Aloners

Aloners

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Whether the Weather Is Fine

Whether the Weather Is Fine

2021
×
Read prior review Edit this entry  
29
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Surge

Surge

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
End of the Century

End of the Century

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Beans

Beans

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Arisaka

Arisaka

2021
×
Edit this entry  
24
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
Edit this entry  
23
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Edit this entry