Sort by

Lise has logged 40 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ariel

Ariel

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★
Edit this entry  
27
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Short Term 12

Short Term 12

2008
×
Edit this entry  
22
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Birthday

Happy Birthday

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Drug War

Drug War

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
About Time

About Time

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The 7.39

The 7.39

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Austenland

Austenland

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Matterhorn

Matterhorn

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★
Edit this entry  
16
The East

The East

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★
Edit this entry  
10
A Company Man

A Company Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Innocent Steps

Innocent Steps

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Election

Election

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Keane

Keane

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★½
Read the review Edit this entry