Sort by

Lise has logged 90 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Salesman

The Salesman

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
Edit this entry  
30
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Brute Force

Brute Force

1947
×
Read the review Edit this entry  
25
Splinter

Splinter

2008
×
Edit this entry  
24
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★
Edit this entry  
13
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Where Do We Go Now?

Where Do We Go Now?

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Aniara

Aniara

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Styx

Styx

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cold War

Cold War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Museo

Museo

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dive

The Dive

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Border

Border

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Fireflies Are Gone

The Fireflies Are Gone

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before the Frost

Before the Frost

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sunset

Sunset

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Factory

The Factory

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kursk

Kursk

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Monsters and Men

Monsters and Men

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Greta

Greta

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Still Life

Still Life

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lion In Your Living Room

The Lion In Your Living Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Jezebel

Jezebel

1938
×
Edit this entry  
08
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cake

Cake

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★
Edit this entry  
30
Micmacs

Micmacs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maelström

Maelström

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hidden

The Hidden

1987
×
Read the review Edit this entry  
28
Peace, Love & Misunderstanding

Peace, Love & Misunderstanding

2011
×
★½
Edit this entry  
27
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry