Sort by

✨ lish ✨ has logged 167 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Casper

Casper

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Newsies

Newsies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Identity

Identity

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Les Misérables - 25th Anniversary in Concert

Les Misérables - 25th Anniversary in Concert

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry