Sort by

Lithium has logged 73 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Alpha

Alpha

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
13
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Edit this entry  
29
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Babysitter's a Vampire

My Babysitter's a Vampire

2010
×
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Scooby-Doo! and the Goblin King

Scooby-Doo! and the Goblin King

2008
×
Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Edit this entry  
12
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
Read the review Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
Edit this entry  
21
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry