Jerm has logged 250 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
Read the review Edit this entry  
27
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Clue

Clue

1985
×
Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
Upgrade

Upgrade

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
Spotlight

Spotlight

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Titanic

Titanic

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Escape Room

Escape Room

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Long Shot

Long Shot

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
Read the review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry